Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Verze pro tisk

Bifuel LPG - Horší startování - Hledání závady - VYREŠENO!
Autor Zpráva
sdílet
PříspěvekNapsal: středa 29. červen 2016, 21:10 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

Už při koupi to vlastně bylo jediné, co nefungovalo úplně podle představ - startování - než auto nastartovalo, točil 2-4x a pak vždy chytnul. Všichni mě utěšovali, že vyměním svíčky a hotovo. Ale ač byly vyměněny hned při servisu po koupi (Denso LPG), nic se nezměnilo. Tak jsem se rozhodl, že ve zkratce napíšu, jak postupuju, kdyby to mělo někomu pomoci:

1) Začali jsme doma laborovat s tím, jestli dojíždět domů na plyn nebo na benzín, ale v podstatě v tom nebyl rozdíl, systém Fordu (resp. BRC) by měl být dost chytrý na to, aby si to řídil sám. Jinak jakmile je auto nastartované, tak absolutně žádný problém, otáčky drží, auto má výkon atd., pouze ty starty.

2) V mém servisu mi řekl, ať si nejprve zajedu k plynaři, abychom LPG vyloučili (tedy především, jestli mi při startu nejde plyn přes reduktor do válců). Návštěva u STmaxe potvrdila, že LPG systém je úplně cajk a že musíme hledat příčinu u benzínu, čímž STmaxovi děkuju, zrovna i vyměněn filtr při té příležitosti a udělána diagnostika LPG a pro jistotu nakonec i změřeny emise (vše OK). Problémy byly akorát s FordDiag diagnostikou, která prostě motor s LPG nechtěla/neuměla načíst.
- mezitím jsme najeli cca. 1000km a startování se dost zhoršilo, řekněme, že jsem točil klidně 5s, než to opravdu chytlo - na srazu v Olomouci už chtěli někteří vytahovat startovací kabely, když to slyšeli ;)

3) Můj servisák pak zkusil připojit jeho standardní diagnostiku Bosch, docela dlouho s tím bojoval, taky mu to nechtělo nic načíst, ale asi na 12tý pokus se diagnostika chytla, prošel co a jak a našel, že teplota nasávaného vzduchu lítá při vypnutém motoru v rozsahu cca. 150°C, vyměnil se tedy MAF (snad to píši správně, prostě čidlo těploty a tlaku nasávaného vzduchu) - startování se o dost zlepšilo, ale ne vždy se podařilo nastartovat napoprvé, dostali jsme za úkol s tím něco najezdit a pak přijet, pokud to bude zlobit

4) Stav je takový, že za studena to nechytlo napoprvé skoro nikdy, motor chytne jak kdyby nadrc, ale otáčky udrží cca 0,5s a pak hned klesnou a motor zdechne. Pak otočíme klíčkem podruhé a najednou to chytne nadrc, vše funguje jak má - další návštěva mého servisu, kdy už se nám jeho diagnostika nepodařila připojit ani na Xtý pokus, byl jsem tedy poslán na Ford diagnostiku, kde se připojil skoro hned (musel se vypnout plyn na přepínači) a vyčetl chybu škrtící klapky a taky chudou směs (číslo chyb jsem se nestačil podívat) - domluva byla jasná - smazal všechny chyby, smazal i nastavené motorové hodnoty, nabral jsem kvalitní benzín (OMV MM100) a nyní máme vyjezdit tu nádrž benzinu a pak přijet znovu, aby zase všechno načetl.

No tak čekám, co z toho bude, ale říkal, že škrtící klapku by nečistil, že buď se může poškodit, nebo stejně pak se to brzy opakuje, že je lepší výměna.. Předpokládám, že bych tam mohl jet příští nebo ten další týden znovu na diag. tak pak dám vědět..

EX1: C-max 2.0 LPG Titanium / 2008 / BLUE
EX2: Honda Civic Sport 2004 1,6VTEC
EX3: Focus 1.6 / 2002 / REMUS / GREY
EX4: Focus 1.6 / 1999
Obrázek

Naposledy upravil Kroco02 dne úterý 30. srpen 2016, 09:40, celkově upraveno 3

Typ auta: Ford S-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 118 | Rok výroby: 2014 |
Dolů

Re: Bifuel LPG - Horší startování - Hledání závady
sdílet
PříspěvekNapsal: středa 29. červen 2016, 21:33 
ST racing man
ST racing man
menej ako 2 hodiny

Zjistit jaké jsou adaptace. Pokud jsou dost rozdílné při běhu na LPG od benínu, to startování je způsobené tím.

jak na to:
- dojíždět domu na benál NEstačí - adaptace se upravují dost dlouho = hodně km
- nechat motor bublat 20 minut teplý na volnoběh
- zjistit adaptace (LTFT)
- přepnout na LPG a nechat 20 minut bublat na LPG
- zjistit adaptace (LTFT)
- porovnat procenta, pokud bude rozdíl větší než cca 6-7%, poladit LPG.

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 162 | Rok výroby: 2008 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 29. červen 2016, 21:40 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

LPG je přímo zamknuté nastavení z výroby Fordem, takže i STmax mi řekl, že moc možností s tím nemá co udělat, doladit, ale že to, jak je to nastavené a i to, že mi změřil emise a podíval se na všechny hodnoty přes BRC diag, tak řekl, že je vše naprosto v pořádku a plynem to není.
Co se týče adaptací, tak právě ty mě tou Fordí diag všechny smazal a řekl, že to mám pěkně zajet..

Obrázek

Typ auta: Ford S-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 118 | Rok výroby: 2014 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: sobota 23. červenec 2016, 18:06 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

5) S autem se najelo cca 1000km jen na benzín (plná OMV MM100 a půlka Benzina 95) a šel jsem znova na diagnostiku. Bohužel problémy přetrvávaly, tj. nastartoval jsem až napodruhé a taky jsem si všimnul, že na benzín mám větší spotřebu jak na plyn, což je určitě špatně. Na diagnostice se opět ukázala chyba - chudá směs. Diagnostik mě to vysvětlil tak, že motor startuje na standardní hodnoty nastavené v ŘJ a v případě, že nenastartuje, tak teprve napodruhé (pokud mezi těmi starty není delší časový interval), tak si posune adaptace a obohatí směs a proto to chytne hned. Jako příčina prý může být hodně věcí, např. díra někde v sání nebo by spíš přikláněl k zaneřáděným benzínovým vstřikům vzhledem k LPG (nejspíš předchozí majitel jezdil jen na LPG a jak jsou benzínové vstřiky vystaveny vysokým teplotám a nejsou ochlazovány a tedy i čištěny benzínem, spaliny zaneřádí vstřiky).

Překvapilo mě, že třeba na slalomu, kde jsem tomu něco naložil, tak se startování na chvíli zlepšilo, ale pak zase spadlo do standardního stavu, takže jsem se rozhodl (i s ohledem, aby nám auto spolehlivě sloužilo aspoň 5 let), dát auto na vyčištění těch vstřiků ultrazvukem. Uvidíme, dám vědět..

Obrázek

Naposledy upravil Kroco02 dne pondělí 29. srpen 2016, 20:42, celkově upraveno 1

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: sobota 23. červenec 2016, 19:59 
shelby cobra driver
shelby cobra driver
viac ako 2 týždne

Mam ty same problemy co ty, tak dej vedet jak jsi dopadl.
Ja zatim vyloucil spojitost s LPG a diagnostika neukazala nic.
Muj mechanik ma podezreni na spatny vstrik.
Ted jsem ve fazi ze normalne jezdim a cekam zda se k tomu pridaji nejake dalsi potize.

Obrázek
ObrázekLPG

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: LPG | Výkon motoru v kW: 74 | Rok výroby: 0 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: sobota 23. červenec 2016, 20:57 
GT racing man
GT racing man
viac ako 2 týždne

Někde to tu řešil, Martin (thorrko) zkusim to najit :)

edit: viewtopic.php?p=588650#p588650

Tady si to pročti, od tohohle příspěvku cca dvě strany... Popisuje tam docela dost podobných problému. Nakonec měl ucpané benzínové vstříky...

My Black ST :)

Non: Škoda Fábia 1.9 TDi 74kw Ambiente Panther Black
Je: Ford Mondeo ST220, 3.0i 166kw Panther Black

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 166 | Rok výroby: 2004 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: sobota 23. červenec 2016, 21:30 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

Díky, projdu to Jipa. :palecnahoru: Tak snad se tím vyčištěním to vyřeší. Mě říkal i ten diagnostik, že stejně většinou jezdím na LPG, tak to tak mám nechat, pokud se to nezhorší, ale proč si zbytečně dělat potenciální větší problémy..

Obrázek

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 10. srpen 2016, 10:54 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

6) Tak auto prošlo revizí vstřiků a kontrolou sání. Bohužel vše bylo v pořádku, i vstřiky, které jsem předtím projel kvalitním benzínem byly čisté a pro jistotu je přece jenom trochu ultrazvukem přejeli. Subjektivně má auto trochu lepší odezvu na plyn, nevím, jestli to s tím může souviset nebo ne. Hlavní problém, tedy startování, se tím ale bohužel nevyřešilo, takže mi servisák říkal, že jedině pak už jenom zkusit vyměnit lambda sondu, což ale můžou být úplně vyhozené peníze takže se ani jemu do toho moc nechce, nebo zkusit zase pojezdit pořádně na benzín, jestli se ty adaptace spraví.

Upřímně, už mě to přestává bavit, abych s tím pořád něco musel řešit, takže přemýšlím, co dál, jestli se na to nemám vykašlat a prostě přijmout fakt, že budu většnou startovat hůře a nadvakrát, protože při jízdě to člověk nijak nepozná..

Obrázek

Naposledy upravil Kroco02 dne pondělí 29. srpen 2016, 20:43, celkově upraveno 1

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 10. srpen 2016, 11:40 
ST racing man
ST racing man
menej ako 2 hodiny

Nemoznost pripojeni na diag. bude dana tim, ze LPG jednotka cte nejake hodnoty pres diag. sbernici z motor. jednotky a dela to stejnymi packety jako diagnostika.
Odpovedi z motor. ECU (na dotazy z LPG) se pak "mlati" s packety ze skutecne diag.
a tak je kazda diag. z toho zmatena (dostava odpovedi na nevyrcene otazky).
Proto pomuze vypnuti plynu. Uz jsem se s tim setkal.

Tezko takhle radit.
Nenapises cisla chyb..... ani hodnoty adaptaci. :-(
Kdyz uz tam nejaka chyba je, tak bych se ji jako voditko drzel ne ?
Co ta skrtici klapka ? Je ted ok a nevraci se ? (teplota sani je predpokladam stopro poresena a zkontrolovana na diag.)
Jake jsou ty adaptace na plyn a jake na benal ?

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 162 | Rok výroby: 2008 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 17. srpen 2016, 09:56 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

Ano, potvrzuju, že po vypnutí plynu na palubce se diagnostika připojí, přesně jak říkáš, taky jsme to už zjistili..
Vím, jsem hrozný, ale je problém, že dám vždy auto do servisu a doufám, že to nějak vyřeší, nejsem schopen tam se servisákem být a nějak mu do toho více kecat nebo mu hledět přes rameno, většinou jsem i mimo republiku, když je auto v servisu tak, jak zrovna nyní - rožla se mi min. týden kontrolka check motoru oranžově.
Škrtící klapka se ukázala jako chyba motoru při prvním přečtení diagnostikou, ale nedokážeme rozlišit, kdy tam ta chyba skočila, takže ji smazal a pak jsem jezdil na ten benzín, po čemž už se tato závada neprojevila a měla by to tedy být falešná stopa. Teplota sání je pořešená novým MAFem, po čemž se to startování i zlešilo. Nyní ještě prověří lambdu osciloskopem abychom ji taky vyloučili.
Adaptace se pokusím zjistit, ale nevím, jestli mi to pak dají v servisu..

Obrázek

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: pondělí 29. srpen 2016, 20:59 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

7) Jak jsem již naznačil, při cestě po dálnici zrovna na výlet se mi rožla kontrolka motoru, po prvotním vyděšení mě uklidnilo, že auto jede jako předtím, reaguje na plyn i brzdu, takže jsme to dojeli tam i zpět, auto standardně špatně startovalo, nevšiml jsem si ničeho špatného, jen ta kontrolka.. Neváhal jsem a auto odvezl do servisu, tentokrát na doporučení mého mechoše do Bosh servisu.. Načetla se chyba benzínového čerpadla a chudé směsi, proběhla kontrola všech senzorů vč. lambda sondy, která se tvářila zcela standardně. Nevím přesně jak, ale měli změřit tlaky v palivové soustavě a zjistili, že čerpadlo zdaleka netlačí tak, jak by mělo, tedy vše nasvědčovalo, že to bude čerpadlem, což se shodovalo s domněnkou i mého mechoše, že buď lambda, nebo čerpadlo..
8) Nechal jsem tedy vyměnit benzínové čerpadlo, Bosch servis mě dal dobrou cenu na bosh samozřejmě, téměř poloviční jak jinde. Musela se shodit benzínová nádrž a otevřít, protože tam není žádný servisní vstup, vytáhli čerpadlo a vyčistili nádrž, čerpadlo mělo upálený konektor, což rožlo ten check motoru, ale hlavně mělo prasklou interní plastovou/gumovou hadici, takže pořád tlačilo naplno, ale tlak šel zpět do nádrže, místo ke vstřikům. Spolu s čerpadlem vytáhli i nějakou textilní vložku, nebo jak to nazvat, co je v tom čerpadle a ukázali mě, jak to bylo zanesené, no hnus, úplně jak reklama na calgon. Taky mi řekl, že tam není žádný palivový filtr, takže i vzhledem k LPG máme tankovat jen kvalitní benzín a jen trochu, ať nezůstává dlouho v nádrži..

Hlavně ale auto konečně startuje na drc a jede jako ďas!!! Mission completed!!! :idea: :palecnahoru:

Obrázek

Dolů

Re: Bifuel LPG - Horší startování - Hledání závady - VYREŠEN
sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 30. srpen 2016, 17:36 
GT racing man
GT racing man
viac ako 2 týždne

Nice, skvělá práce :) Já mam cca na 5-6 nádrží jednu nádrž benzínu :)

My Black ST :)

Non: Škoda Fábia 1.9 TDi 74kw Ambiente Panther Black
Je: Ford Mondeo ST220, 3.0i 166kw Panther Black

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 166 | Rok výroby: 2004 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 30. srpen 2016, 17:41 
shelby cobra driver
shelby cobra driver
menej ako 2 hodiny

No myslím, že mé občasné rozvsícení kontrolyk motoru s chudou směsí půjdou takly na vrub čerpadla, měl jsem s ním už problémy.

Focus 2010 1.6 74kW - je

Typ auta: jiný | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 90 | Rok výroby: 2017 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: pátek 02. listopad 2018, 07:27 
KAčátko
KAčátko
viac ako 2 týždne

To Kroco02:

Měl jsi problém problém se všemi starty nebo jen po dojezdu na LPG? Já mám stejný problém, ale pokud jezdím na benzín, studený start je ok. Pokud dojíždím na LPG ráno při startu bud kolísají otáčky/dusí se/a bud se to srovná nebo chcípne a nebo točí dýl.

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: LPG | Výkon motoru v kW: 107 | Rok výroby: 2009 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: neděle 14. duben 2019, 21:42 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
viac ako 2 týždne

Vždycky. U tebe možná jen seřízení plynu..

Obrázek

Dolů

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]