Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Verze pro tisk

Chyba katalyzátoru způsobená slabší baterií
Autor Zpráva
sdílet
PříspěvekNapsal: pondělí 06. září 2021, 14:24 
čumil
čumil
menej ako týždeň

Dobrý den,
jsem čerstvým majitelem C-Maxe II z roku 2010, 1.6 Ti-VCT 92kw, najeto 139000. Prodejce po domluvě na autě před předáním měnil několik věcí včeteně autobaterie.

Po cca 100km se mi rozsvítila kontrolka motoru. Zajel jsem na diagnostiku a tam mi řekli, že je to katalyzátor a ten je na výměnu (viz screen chyby). Samozřejmě doporučil originální díl za 21750,- Kč.

Sdělil jsem to prodejci a ten mi pak zavolal zpátky stím, že už tohle jednou viděl u jednoho S-Maxe. Pokud má auto bezklíčkové startování (což mám), je třeba tam dát silnější baterii. A právě u toho S-Maxe tam silnější nedal a házelo to přesně tuhle chybu. Takže se spojí se svým mechanikem a zeptá se, jakou baterii tam dal, a ozve se mi. Ale byl si jistý, že to je příčina.

Myslíte si, že by to opravdu mohlo být ono? Máte s tím někdo zkušenosti? Přes vyhledávání jsem podobné téma nenašel.

Přílohy:

diag-screen.jpg [ 88.07 KiB | Zobrazeno 284 krát ]
Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 92 | Rok výroby: 2010 |
Dolů

Re: Chyba katalyzátoru způsobená slabší baterií
sdílet
PříspěvekNapsal: pondělí 06. září 2021, 15:26 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
menej ako 2 hodiny

Neslyšel jsem nikdy souvislost mezi účinností katalyzátoru a napětím baterie. Víc o chybě P420 zde :arrow: http://www.forum.ford-club.cz/viewtopic.php?p=424450#p424450
U mě to skončilo výměnou katalyzátoru.

StreetKA - Storm GALERIE

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 107 | Rok výroby: 2010 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 07. září 2021, 06:25 
čumil
čumil
menej ako hodina

Pokud jsem mimo tak mne omluvte. Zkusil bych se podívat v jakém stavu je ukostření.
Čerstvá zkušenost. (FoFo 2005 benzín 74 kW) přijel jsem domu zaparkoval. Druhý den ráno už jsem nenastartoval, elektrika si hezky pocvakávala, ale jinak než když je slabá baterie. Diagnostika ukázala poruchu řídící jednotky a malé nebo velké napětí baterie. Po čištění ruzných kontaktů, měření relátek jsem se dostal k ukostření. Mimo hlavní kostry od baterky jsem v motorovém prostoru našel ještě čtyři kostřící body, dva pod airboxem a dva pod kaslíkem baterky. Po repasi kostřících bodů diagnostika už chybu neukázala a motor nastartoval na první cvrknutí.

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 74 | Rok výroby: 2005 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 07. září 2021, 06:48 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
menej ako 4 dni

spojitost slabej baterky a k.o katalizatoru po 100km jazdy mi prijde viac než ujetá.
schválne skus tu chybu nechat zmazat a pozoruj po akej dobe skočí znova.
strašne mi to smrdi kaňkou a to auto by som sa snažil čo najskor vrátit, alebo dohodnut spoluučast predajcu

RR Silver Wraith II 1977, V8, 6750cc, Regency Bronze

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 107 | Rok výroby: 2007 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 07. září 2021, 08:23 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
menej ako 2 hodiny

A zkoušeli jste se dívat na průběh lambda sond? Pokud lambdy fungují správně (funguje vyhřívání) a vše kolem je těsné bez přisávání falešného vzduchu, a pokud mají obě lambdy stejný průběh, pak je v tahu katalyzátor. Kupovat nový je blbost, dá se u Forda sehnat repas za podstatně menší peníz.
Samozřejmě nejlepší a nejjednodušší řešení je auto vrátit.
Baterku může vybíjet třeba rádio nebo něco jiného. Chce to změřit klidový odběr po uspání řídících jednotek, cca po půl hodině po vypnutí zapalování

StreetKA - Storm GALERIE

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 107 | Rok výroby: 2010 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 07. září 2021, 08:34 
čumil
čumil
menej ako týždeň

Děkuji všem za reakce. Po přečtení téma z odkazu to vypadá jasně.

Průběh lambda sond mi mechanik ukazoval. To jsem zapomněl napsat. Druhá kopírovala průběh první, takže to také ukazuje na problém katalyzátoru.

Chybu mi rovnou smazal a zatím mám 200km bez rozsvícení.

Auto vracet nechci, pokud to nebude nutné. Zatím prodejce vypadá ochotně problém řešit, i když originál díl určitě kupovat nebude. Teď čeká, až se jeho mechanik vrátí z dovolené. Bazar, kde jsem auto koupil, má výborné hodnocení a říkali, že se ke všemu staví čelem. Jen zatím nevím, co si mám myslet o té teorii s autobaterií.

EDIT: Ještě bych měl uvést, že prodejce před předáním na autě udělal i STK+emise.

Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 92 | Rok výroby: 2010 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 07. září 2021, 08:48 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
menej ako 4 dni

ak sa k tomu postaví čelom, tak nieje čo riešit :-)
s tými emisiami sa možeme len pousmiat....

RR Silver Wraith II 1977, V8, 6750cc, Regency Bronze

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 107 | Rok výroby: 2007 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 07. září 2021, 08:57 
RS racing man
RS racing man
menej ako 2 hodiny

Emisemi auto projde s "prstem v nose"

Auto je z výroby nastaveno na "šibenicni" emise a i když bezproblemu emisemi projde, tak ř.j. vyhodnotí katalyzátor jako málo účinný i když ještě úplně v háji není. Také jde o to, že emise se měří dosti okrajově, na volnoběh a s lehce zvýšenými otáčkami. Motor není vůbec pod zátěží.

V podstatě jde o to, že špatný katalyzátor nemá vůbec na nic vliv, akorát bude občas vyskakovat chyba na přístrojovce. Samozřejmě když pominu to, že to není úplně ok vůči životnímu prostředí.

Jiná věc je ta, proč odešel. Většinou je to následek špatného spalování. Svíčky, lambda atd...

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 132 | Rok výroby: 2016 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 15. září 2021, 18:42 
čumil
čumil
menej ako týždeň

Pro zajímavost doplňuji příběh:
Podle očekávání se po 210km od smazání kontrolka znovu rozsvítila.

Dnes jsem byl u prodejce u jeho automechanika.
- Baterka tam byla opravdu nesprávná. Musí tam být ta určená pro bezklíčkové startování, ne obyčejná. Vyměněno.
- Problém to samozřejmě nevyřešilo.
- Automechanik bádal a určil, že vada je v lambda sondách.
- Protože by dnes nestihly díly dorazit a je to pro mě cesta 85km, prodejce koupí obě nové lambda sondy a pošle mi je poštou, ať si je nechám vyměnit u svého automechanika.
- Pokud se problém nevyřeší, udělá to samé s katalyzátorem.

Sice jsem doufal, že budu odjíždět s vyřešeným problémem, ale chápu, že to není tak jednoduchý. Přijde mi fér, jak se zachoval. On zaplatí díly, já práci. Když do toho započítáme můj čas a benzín, tak je to výhodný pro nás oba.

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 15. září 2021, 19:08 
RS racing man
RS racing man
menej ako 2 hodiny

Lambda sonda to nebude . Ta chyba p0420 tam vyskaskuje právě proto, že druhá lambda funguje dobře a kopíruje tu první...
Možná se někdy stane, že kvůli špatné lambde chyba vyskočí, ale byla by i jiná, ne pouze nízká účinnost katu.

Co se týká baterie, tak není žádná baterie pro bezklickove startování.

Musí se ovšem při výměně zachovat stejná kapacita, nebo to pomocí diagnostiky změnit na jiný typ a vyresetovat bsm.
Také se u Fordu nemůže použít obyčejná baterie, ale buď originální, nebo jiná s přídavkem kalcia, která snese větší nabíjecí napětí.

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 132 | Rok výroby: 2016 |
Dolů

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]