Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Verze pro tisk

Při jaké teplotě má spínat ventilátor chladiče/ sahara?
Autor Zpráva
sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 15. květen 2018, 13:38 
fiesta cup driver
fiesta cup driver
menej ako 16 hodín

Ahojte, všiml jsem si, že po delší cestě, když je motor (2.2L TDCi, 129kW, rv. 2008) zahřátý a nechávám jej ještě vydýchat, aby se dotočilo a ochladilo se turbo i olej, mě teplota na volnoběh neklesá, ale naopak stoupá. Podle forscanu na mobilu (přes adaptér Fordiag) bývá teplota na cca 92-94°C a stoupá i k 96°C i výš. Sahara se nespustí ani diagnostika nic neukazuje, ručička teploměru na palubovce je stabilní a nijak viditelně nestoupá. Za jízdy se teplota drží v konstantních hodnotách kolem cca 85-90°C. Na konci zimy měněn termostat (nedovíral) - nový měl vyraženou teplotu 83°- předpokládám, že to je teplota, při které se začíná otevírat.

Zatím jsem motor vždycky vypnul, ale čekal bych sepnutí sahary/ ventilátoru na chladiči a ono pořád nic. Neublížím motoru když ho takto vypnu? Blok motoru je litinový .....
Sahara jako taková určitě funguje, protože se spouští při vypalování DPF když jsem na volnoběhu většinou po příjezdu z práce.

Na jakou teplotu to může ještě vystoupat než se spustí sahara?

Typ auta: Ford Galaxy | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 129 | Rok výroby: 2008 |
Dolů

Re: Při jaké teplotě má spínat ventilátor chladiče/ sahara?
sdílet
PříspěvekNapsal: úterý 15. květen 2018, 17:56 
KAčátko
KAčátko
menej ako 2 týždne

Motor potrebuje k ekonomickemu provozu teplotu blizko 100 stupnu to aby byl olej co nejteplejsi a pekne mazal a tekl. Takze sahara se spina az pres 100 protoze se pak uz zacina varit voda kvuli vyssimu tlaku v chladici vari kolem 120 stupnu. Tim ze vypnes motor teply nic nezkazis. Jen to turbo je potreba aspon minutku nechat na volnobeh pokud to zenes plnej plyn az domu.

Typ auta: Ford Transit | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 90 | Rok výroby: 2007 |
Dolů

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]