Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
  Verze pro tisk

Eucaris - pozor na přestupky v cizině :-)
Autor Zpráva
sdílet
PříspěvekNapsal: pátek 05. květen 2017, 16:31 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
Uživatelský avatar
Offline
menej ako 4 dni

Příspěvky: 25511
Bydliště: Meziboří u Litvínova 550m/n.m.
Karma: 565
Obrázek
Protože jsme členy EU tak zároveň jsme členy systému Eucaris. V tomto systému jsme byli začleněni i v minulosti ale ne v takové míře jako v současné době. Na základě množících se dotazů týkajících se tzv. informačních dopisů o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu, které občané České republiky dostávají čím dál častěji z ostatních členských států Evropské unie, považuje odbor mezinárodní policejní spolupráce Policejního prezidia ČR za nezbytné informovat o aktuálním vývoji situace, a to zejména v souvislosti se zavedením jednotlivých modulů informačního systému EUCARIS.
EUCARIS (EUropean Car Registration and Driving licence Information System) byl původně vytvořen jako informační systém pro výměnu informací o vozidlech a řidičských průkazech z národních registrů členských států Evropské unie, které jej využívaly na základě přistoupení k dohodě EUCARIS. Z technického hlediska se jedná o celoevropské technické rozhraní, které umožňuje výměnu informací z národních registrů. Postupně se EUCARIS stal technickou platformou Evropské unie pro výměnu informací z národních registrů vozidel, řidičů a podnikatelů v silniční dopravě (podle jednotlivých modulů/webových služeb) na základě unijních právních předpisů. Systém EUCARIS je v současné době využíván většinou členských států Evropské unie.

Jedním z modulů vázaných na systém EUCARIS je modul CBE pro výměnu informací upravenou Směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2015/413/EU ze dne 11. března 2015, o usnadnění přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Hlavním cílem této směrnice je zajistit vysokou úroveň ochrany všech účastníků silničního provozu v Evropské unii usnadněním přeshraniční výměny informací o dopravních deliktech v oblasti bezpečnosti silničního provozu, které byly spáchány s vozidlem registrovaným v jiném členském státě, než je členský stát, v němž k deliktu došlo, a tím i vymáhání sankcí. Na základě uvedené směrnice dochází k automatizované výměně informací o vozidle, jeho vlastnících a provozovatelích. Výměna informací se vztahuje celkem na osm dopravních deliktů v oblasti bezpečnosti silničního provozu, konkrétně:

:doprava: a) překročení nejvyšší dovolené rychlosti,
:doprava: b) nepoužití bezpečnostních pásů a dětských zádržných systémů,
:doprava: c) nezastavení na červený signál světelného signalizačního zařízení,
:doprava: d) řízení vozidla pod vlivem alkoholu,
:doprava: e) řízení vozidla pod vlivem drog,
:doprava: f) nepoužití ochranné přilby (řidiči motocyklů),
:doprava: g) použití zakázaného jízdního pruhu,
:doprava: h) nedovolené použití mobilního telefonu nebo jiného komunikačního zařízení za jízdy.

Pokud řidič spáchá v zahraničí dopravní delikt, tamní policejní či správní orgán jej může identifikovat podle registrační značky vozidla, kdy získá z databáze údaje k vozidlu, jakož i k majiteli či provozovateli vozidla.

V případě, že se členský stát rozhodne, že v souvislosti s dopravním deliktem zahájí následné řízení, informuje o tom v souladu se svými vnitrostátními předpisy vlastníka či provozovatele vozidla, příp. jinak zjištěnou osobu podezřelou ze spáchání dopravního deliktu v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Neměl by se tedy obracet na české policejní či správní orgány.

S ohledem na zajištění dodržování základních práv zašle zahraniční policejní či správní orgán této osobě informační dopis, a to v jazyce, v němž jsou vystaveny doklady o registraci vozidla, příp. v jednom z úředních jazyků členského státu registrace. Členský stát deliktu sdělí v informačním dopise obeslané osobě v souladu se svými právními předpisy veškeré významné informace týkající se spáchaného dopravního deliktu, zejména povahu deliktu v oblasti bezpečnosti silničního provozu, dále místo, den a čas spáchání deliktu, název porušeného vnitrostátního právního předpisu a sankci, příp. i údaje o zařízení, jehož bylo ke zjištění deliktu použito.

Uložení pokuty se řídí právním pořádkem státu, kde byl přestupek spáchán.

Přílohou informačního dopisu by měl být tzv. formulář odpovědi, který je možné využít v případě nesouhlasu s uloženou pokutou. Tento formulář může obeslaná osoba do 60 dnů od data informačního dopisu zaslat zpět, s uvedením důvodů, pro něž s deliktem nesouhlasí (např. z důvodu, že vozidlo řídila jiná osoba, vozidlo bylo odcizeno apod.).

V případě dotazů k dané problematice je možné obrátit se na Národní kontaktní místo, kterým je v České republice Ministerstvo dopravy, nábřeží Ludvíka Svobody 1222/12, 110 15 Praha 1, spojovatelka: 225 131 111, fax: 225 131 184, email: posta@mdcr.cz, ID schránky: n75aau3.

_________________
Tento příspěvek vyjadřuje pouze názor autora a nemusíte s ním souhlasit !
Galerie Co neubrzdíš to neukecáš ICQ 321190904 Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Fotky a videa z akcí klubu


Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 92 | Rok výroby: 2008 |
Nahoru
Dolů
 Profil  
 

Re: Eucaris - pozor na přestupky v cizině :-)
sdílet
PříspěvekNapsal: neděle 21. květen 2017, 09:46 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
Uživatelský avatar
Offline
menej ako 4 dni

Příspěvky: 25511
Bydliště: Meziboří u Litvínova 550m/n.m.
Karma: 565
Proč se nevyplatí ignorovat pokutu ze zahraničí
Citace:
Aby si vás pokuta vyhledala, jako důkaz postačuje fotka ze stále se množících kamer či radarů v obcích i na hlavních tazích, kde je vidět registrační tabulka. Na jejím základě stát Unie, kde se řidič dopravního přestupku dopustil, pošle dotaz na zjištění informací o provozovateli vozidla do systému Eucaris, evropské registrace vozidel. „Česko takové údaje poskytuje od 9. listopadu 2016,“ říká Zdeněk Neusar z Ministerstva dopravy. Právě to je garantem dodání informací. Nemá s tím nic společného ani policie, ani dopravní úřady.

_________________
Tento příspěvek vyjadřuje pouze názor autora a nemusíte s ním souhlasit !
Galerie Co neubrzdíš to neukecáš ICQ 321190904 Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Fotky a videa z akcí klubu


Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 92 | Rok výroby: 2008 |
Nahoru
Dolů
 Profil  
 

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Style by phpBB3 styles, zdrowie alveo
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Karma functions powered by Karma MOD © 2007, 2009 m157y