Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]

Verze pro tisk

Prodáno vozidlo, nový majitel nepřepsal a udělal přestupek
Autor Zpráva
sdílet
PříspěvekNapsal: středa 08. srpen 2018, 18:10 
sportKA owner
sportKA owner
viac ako 2 týždne

Zdravím. Mám problém a potřebuji poradit. Prodal jsem vozidlo Galaxy, nový majitel dostal ode mne ověřenou plnou moc na převod vozidla. A ejhle, dnes překvápko (prodáno 4.4, přestupek 19.7.), pokuta z MÚ Litomyšl, že "jsem" udělal přestupek (nepovolená rychlost v obci překročená o 11 km/h plus tolerance - naměřeno 64km/h).Prodáno 4.4, přestupek 19.7.
Vozidlo jsem v danou dobu už nevlastnil, ten blbec to zatím nepřepsal (zjištěno u mne na magistrátě, odbor dopravy(, v den a čas přestupku jsem byl v práci,vzdálen od místa přestupku 240 km.
co je pro mne ale zarážející, je v dopise mně doporučeném napsáno:
"Prodej vozidla a následné neprovedení změny v Centrálním registru vozidel nezbavuje původního majitele vozidla uvedeného v tomto registru odpovědnosti za přestupek jako provozovatele vozidla"

Můžete mi někdo poradit, co dál. Ano, pošlu "Podání vysvětlení", kopii kupní smlouvy, doložím výkaz z práce. Jen mi nejde na rozum, že stát umožňuje pokutovat lidi, i když prokazatelně tím vozidlem nejeli a i prokazatelně vozidlo už nevlastnili.

Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 80 | Rok výroby: 2007 |
Dolů

Re: Prodáno vozidlo, nový majitel nepřepsal a udělal přestup
sdílet
PříspěvekNapsal: středa 08. srpen 2018, 18:44 
ST racing man
ST racing man
menej ako polhodina

U nás je to objektívna zodpovednosť a áno je to tak lepšie pre vyberačov pokút. Pretože stačilo dokázať, že si auto neriadil a pokuty sa skartovali...
Teraz dostáva pokutu ten, na koho je auto napísané.

na webe je množstvo článkov a množstvo rád. Nový majiteľ, má lehotu 30 dní na prepis a to je riziko.

https://www.autobild.sk/clanok/210840/p ... riestupok/

Typ auta: Ford S-max | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 103 | Rok výroby: 2007 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 08. srpen 2018, 19:06 
sportKA owner
sportKA owner
viac ako 2 týždne

Zdar. Ano, vys..l se na to na ten přepis. Volal jsem mu, a že abych mu poslal číslo účtu, že mi to pošle ty peníze. Ale mám obavy, že tzv. trestné body strhnou mně. Takže se odvolávám a zítra to posílám. Prý v pátek to jde přepsat, dřív nestíhá. Hlavně mi lhal, když jsem se ho před 10 dny ptal, jestli to má přepsané.

Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: naftový | Výkon motoru v kW: 80 | Rok výroby: 2007 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 08. srpen 2018, 19:08 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
menej ako týždeň

Nebyl snad týden kdy by jsme toto neřešili v práci. Na přepsání je 10 dní od převodu vlastnického práva. Pokud to stále nepřepsal tak využij toto
Citace:
§ 8a

(1) Došlo-li ke změně vlastníka silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva a dosavadní nebo nový vlastník neposkytl potřebnou součinnost pro podání společné žádosti o zápis změny vlastníka silničního vozidla v registru silničních vozidel ve lhůtě podle § 8 odst. 2, provede obecní úřad obce s rozšířenou působností zápis změny rovněž na žádost dosavadního nebo nového vlastníka.

(2) Pro žádost o zápis změny vlastníka silničního vozidla do registru silničních vozidel a její přílohy platí § 8 odst. 3 a odst. 4 písm. b) obdobně. Pro prokazování zmocnění k zastoupení platí § 8 odst. 5 obdobně.

(3) O podání žádosti podle odstavce 1 vyrozumí obecní úřad obce s rozšířenou působností bez zbytečného odkladu dosavadního nebo nového vlastníka silničního vozidla, který žádost nepodal, a umožní mu se k žádosti vyjádřit. Má-li dosavadní nebo nový vlastník silničního vozidla, který žádost nepodal, v držení technický průkaz nebo osvědčení o registraci silničního vozidla, vyzve jej obecní úřad obce s rozšířenou působností k jejich předložení a stanoví mu k tomu přiměřenou lhůtu.

Od 1.6.2017 je toto umožněno novelou zákona č.56 z roku 2001 o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Dříve bylo v zákoně stanoveno, že vlastník vozidla se dopustí přestupku tím, že nepožádá v rozporu s § 8 odst. 2 o zápis změny vlastníka silničního vozidla. To novela z loňska odbourala a je tam psáno Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že nepožádá v rozporu s § 8 odst. 2 o zápis změny vlastníka silničního vozidla. Takže zřejmě na MÚ Litomyšl nepostřehli, že se změnil zákon 56. :D

Obrázek Fotky a videa z akcí klubu

Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 92 | Rok výroby: 2008 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 08. srpen 2018, 19:10 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
menej ako týždeň

severak1 píše:
Zdar. Ano, vys..l se na to na ten přepis. Volal jsem mu, a že abych mu poslal číslo účtu, že mi to pošle ty peníze. Ale mám obavy, že tzv. trestné body strhnou mně. Takže se odvolávám a zítra to posílám. Prý v pátek to jde přepsat, dřív nestíhá. Hlavně mi lhal, když jsem se ho před 10 dny ptal, jestli to má přepsané.

Body se nestrhávají pokud je určená částka zaplacena ve lhůtě. Pokud je zaplacena po lhůtě úřad peníze vrátí a zahajuje správní řízení s vlastníkem vozidla který je uveden v registru vozidel.

Obrázek Fotky a videa z akcí klubu

Typ auta: Ford C-max | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 92 | Rok výroby: 2008 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: středa 08. srpen 2018, 21:14 
Ford-club devoted
Ford-club devoted
Člen klubu
menej ako 2 hodiny

1 násobný majster
Ne z vlastníkem, ale provozovatelem. Jen tak na okraj, protože to jsou rozdílné pojmy, páč zákon řeší provozovatele a ne vlastníka. ;)
Pokud dal někomu plnou moc a i velký techničák tak mám obavy, že z hlediska toho, jak je sepsán zákon, tak má peška... Je to sice kruté, ale zákon řeší provozovatele vozidla, tedy toho, kdo je zapsán v CRV v době spáchání přestupku, pokud je osoba řidiče neznámá. Samozřejmé že provozovatel může podat vysvětlení (naprášit kupce, zaslat kopii kupní smlouvy, plnou moc, ....), ale pokud se dotyčného kupce nepodaří kontaktovat (proč to asi na sebe nepřepsal ????) a do 60-ti dnů se nepodaří osobu řidiče zjistit, tak se přestupek překlápí do správního deliktu provozovatele. Bohužel. :|
Jinak správnímu orgánu je jedno, kdo to "výpalné" do 15-ti dnů od doručení Výzvy provozovateli vozidla zaplatí ...Takže pokud je nový majitel slušný, tak mu stačí poslat č. ú., VS, částku a datum splatnosti, aby to zaplatil. ;) Pokud je částka připsána na účet nejpozději v den splatnosti, případ se odloží.

Raději ztratit vteřinu v životě, než život ve vteřině!
ObrázekObrázek

Typ auta: Ford Focus | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 77 | Rok výroby: 2018 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: čtvrtek 09. srpen 2018, 09:56 
sportKA owner
sportKA owner
menej ako 8 hodín

Problém žádosti podle § 8a je, že i tehdy požadují úřednici platnou evidenčku a ta se bez auta dělá špatně. Od přepážky vás nejspíš vyhodí, ale já bych tu žádost poslal písemně s dodejkou, ať prokazatelně projevím nějakou snahu o narovnání...

Jinak obdobné případy co nastane a jak postupovat zde:
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5634.0
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3532.0
https://www.30kmh.cz/index.php?topic=3623

Typ auta: Ford Mondeo | Typ motoru: benzínový | Výkon motoru v kW: 0 | Rok výroby: 0 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: čtvrtek 09. srpen 2018, 21:28 
sportKA owner
sportKA owner
viac ako 2 týždne

Pánové, díky za příspěvky. Moc jste mne nepotěšili. Dnes jsem to poslal na ten daný magistrát, doložil jsem kopii kupní smlouvy, doložil jsem doklad z práce, že jsem tam v čase přestupku nemohl být a dal jsem jim jméno datum narození a adresu nového majitele. Uvidím kam se to vyvrbí. už jen to, že jsem tam fyzicky nemohl být by je mělo zajímat

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: čtvrtek 09. srpen 2018, 21:35 
sportKA owner
sportKA owner
viac ako 2 týždne

Skubi píše:
Ne z vlastníkem, ale provozovatelem. Jen tak na okraj, protože to jsou rozdílné pojmy, páč zákon řeší provozovatele a ne vlastníka. ;)
Pokud dal někomu plnou moc a i velký techničák tak mám obavy, že z hlediska toho, jak je sepsán zákon, tak má peška... Je to sice kruté, ale zákon řeší provozovatele vozidla, tedy toho, kdo je zapsán v CRV v době spáchání přestupku, pokud je osoba řidiče neznámá. Samozřejmé že provozovatel může podat vysvětlení (naprášit kupce, zaslat kopii kupní smlouvy, plnou moc, ....), ale pokud se dotyčného kupce nepodaří kontaktovat (proč to asi na sebe nepřepsal ????) a do 60-ti dnů se nepodaří osobu řidiče zjistit, tak se přestupek překlápí do správního deliktu provozovatele. Bohužel. :|
Jinak správnímu orgánu je jedno, kdo to "výpalné" do 15-ti dnů od doručení Výzvy provozovateli vozidla zaplatí ...Takže pokud je nový majitel slušný, tak mu stačí poslat č. ú., VS, částku a datum splatnosti, aby to zaplatil. ;) Pokud je částka připsána na účet nejpozději v den splatnosti, případ se odloží.

Tak osobu, a její adresu i s datem narození, která to vozidla v čase přestupku řídila jsem jim poslal. tak snad tam mají rozum...

Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: pátek 10. srpen 2018, 17:03 
GT racing man
GT racing man
menej ako 2 týždne

Takovou lehkovážnost moc nechápu. Při koupi i prodeji auta u mně neexistuje, abych tohle nechal na tom druhém. Prostě oba současně hned při transakci a není co řešit. Jak je vidět, nevyplácí se být lehkovážný. Dle mého soudu jsi nakonec zvolil i pracnější a rizikovější variantu řešení. Držím palce.

Výkon motoru v kW: 0 | Rok výroby: 0 |
Dolů

sdílet
PříspěvekNapsal: sobota 11. srpen 2018, 18:05 
sportKA owner
sportKA owner
viac ako 2 týždne

:-( Dnes už to vím. bylo mi řečeno, že když dám plnou moc, tak to za mně vyřídí. Já bych si měl fakt nafackovat ::-|::

Dolů

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]